تصویر عنوان

درباره ما منوی تاریک

پوسته فارسی چندمنظوره

جداگرهای الاستومری

لرزه بدل کار سازنده انواع جداگرهای الاستومری قابل کاربرد در جداسازی لرزه ای سازه ها و تجهیزات صنعتی است. جداگرهای الاستومری متشکل از لایه های متناوب الاستومر و تسلیح داخلی است که به یکدیگر چسبانده شده اند تا سبب انعطاف پذیری جانبی جداگر و تامین سختی قائم بالا در آن باشند. متداول ترین نوع جداگرهای الاستومری، جداگرهای مسلح به صفحات فولادی بوده که در صنعت به نام جداگرهای لاستیکی چند لایه معروف هستند. در جداگرهای الاستومری جدید از لایه های الیاف پلیمری و یا مش ریزبافت فولادی به عنوان تسلیح داخلی جداگر استفاده می شود. جداگرهای اخیر ضمن دارا بودن سختی قائم زیاد از انعطاف پذیری جانبی نسبتا بیشتری در قیاس با جداگرهای الاستومری متعارف برخوردار هستند. در ادامه دسته بندی جداگرهای لاستیکی متنوعی که توسط شرکت لرزه بدل کار تولید می شوند، معرفی شده است.

انواع لاستیک مصرفی

1) لاستیک کم میرا:

این نوع لاستیک معمولا از آمیزه لاستیکی پرنشده از کائوچو لاستیک طبیعی و یا نئوپرن ساخته می شود. لاستیک های کم میرا دارای تنش و کرنش نهایی بالایی بوده و در ساخت جداگرهای الاستومری تحت کرنش های بزرگ ماده ایده آلی به حساب می آیند. میرایی ذاتی لاستیک های پر نشده معمولا پایین و در حد 2 تا 5 درصد است. بنابراین، جداگرهای ساخته شده با لاستیک کم میرا می باید همراه با میراگرهای الحاقی بکار گرفته شوند تا در وضعیت تشدید، دامنه ارتعاشات و تغییرشکل های جداگر محدود گردند. در این شرکت، از میراگرهای فلزی U شکل به عنوان میراگرهای الحاقی استفاده می شود.

2)لاستیک با میرایی بالا:

با افزودن مواد پرکننده و سایر افزودنی های مجاز به آمیزه لاستیکی، میرایی ذاتی این نوع از لاستیک های لرزه بدل کار افزایش یافته و نسبت استهلاک بحرانی لاستیک به مقادیر 10 الی 15 درصد می رسد. بنابراین، با توجه به محاسبات فنی، لزوم کاربرد میراگرهای الحاقی در چنین جداگری می تواند منتفی گردد.

انواع تسلیح داخلی

  • صفحات فولادی
  • مش فولادی
  • پارچه الیاف
  • انواع شرایط مرزی تکیه گاهی

اتصال گیردار:

در جداگرهای با اتصال گیردار صفحات فولادی تکیه گاهی به لایه های الاستومری خارجی بالا و پایین جداگر در تمام سطح تماس با لایه های مذکور چسبانده می شوند. صفحات تکیه گاهی به نوبه خود به زیرسازه (فونداسیون) و روسازه توسط بولت متصل می شوند.

اتصال نیمه گیردار:

در این نوع جداگرها، صفحات فولادی تکیه گاهی در سطح محدودی به هسته مرکزی لایه های الاستومری فوقانی و تحتانی چسبانده می شوند. اتصال نیمه گیردار جداگر و سختی خمشی ناچیز لایه های تسلیح داخلی آن منجر به تغییرشکل های شبه غلتان تحت اثر نیروهای برشی وارده می گردد. تغییر شکل شبه غلتان سبب افزایش انعطاف پذیری جانبی جداگر و ارتقای راندمان جداسازی لرزه ای آن می گردد. با توجه به اتصال نیمه گیردار، جداگر قادر به تحمل نیروهای برکنش (uplift) بوده و لغزش نسبی بین جداگر و تکیه گاه های آن منتفی می باشد.

اتصال اتکایی:

در این نوع اتصال جداگر بصورت اتکایی بین زیرسازه و روسازه قرار گرفته و نیروهای برشی از طریق اصطکاک در سطوح تماس به جداگر وارد می شوند. تحت اثر نیروهای برشی وارده در جداگر تغییر شکل شبه غلتان ایجاد می شود که موجب افزایش انعطاف پذیری جانبی و ارتقا جداسازی لرزه ای آن می گردد. در این نوع از اتصال، برخلاف سایر انواع اتصال، نیازی به تعبیه صفحات فولادی تکیه گاهی در جداگر و اتصال مکانیکی آن به تکیه گاه های جداگر نخواهد بود که این امر منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه تمام شده سامانه جداسازی لرزه ای می گردد. کاربرد اتصال اتکایی محدود به مواردی است که نیروهای برکنش بر جداگرها اثر ننمایند. شرکت لرزه بدل کار سامانه الحاقی ویژه ای برای مهار نیروهای برکنش روسازه در صورت کاربرد این جداگرها طراحی نموده است که برای تامین پایداری در برابر واژکونی می تواند بکار گرفته شود. این سامانه خصوصا در جداسازی لرزه ای تجهیزات صنعتی بزرگ و سنگین دارای کاربرد است. جهت اطلاعات بیشتر با لرزه بدل کار تماس بگیرید.

راهنمای انتخاب

جداگرهای الاستومری مسلح به صفحات فولادی:

این جداگرها که معمولا با شرایط تکیه گاهی گیردار استفاده شده و متداول ترین نوع جداگرهای الاستومری هستند مناسب سازه های بزرگ و سنگین همانند بیمارستان ها، ساختمان های عمومی، ساختمان های مسکونی، اداری، و تجاری بزرگ، پل ها، و سایر سازه های مشابه دیگر هستند. شرکت لرزه بدل کار دو نوع زیر از این جداگرها را ارائه می نماید که با توجه به سطح خطر نسبی زلزله در محل پروژه قابل انتخاب و کاربرد هستند.

لاستیک کم میرا + میراگرهای الحاقی فلزی U شکل: مناسب مناطق با خطر نسبی زیاد و یا بسیار زیاد زلزله (طبق استاندارد 2800 ایران)

لاستیک با میرایی بالا:

مناسب مناطق با خطر نسبی متوسط تا زیاد زلزله

جداگرهای الاستومری مسلح به الیاف و یا مش فولادی:

این جداگرها با توجه به محاسبات فنی و اقتضای طرح می توانند بصورت اتکایی و یا نیمه گیردار بکار روند. در قیاس با جداگرهای متعارف مسلح به صفحات فولادی، این نوع از جداگرهای الاستومری دارای انعطاف پذیری جانبی بیشتری بدلیل وقوع تغییر شکل شبه غلتان تحت اثر نیروهای برشی وارده بر جداگر هستند. این جداگرها را جداگرهای الاستومری شبه غلتان نیز می نامند. با توجه به انعطاف پذیری جانبی مناسب جداگرها استفاده از آنها در سازه های کوچک تا متوسط همانند پاسگاه های پلیس، مراکز آتش نشانی، ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، و مدارس کوتاه مرتبه، و پل ها دارای توجیه فنی و اقتصادی است. همچنین، این جداگرها انتخاب مناسبی برای تجهیزات صنعتی سنگین همانند ترانسفورماتورهای قدرت، بویلر ها، رآکتورها و … می باشند. با توجه به نیاز طرح، این جداگرها می توانند همراه با میراگر های الحاقی U شکل لرزه بدل کار استفاده شوند.

جهت اطلاعات بیشتر و برخورداری از مشاوره متخصصین مجرب شرکت لرزه بدل کار با ما تماس بگیرید.
اطلاعات بیشتر